Την Πέμπτη 25/01/2024  και ώρα 09.30π.μ.-12.00μ.μ. πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας βιωματικό σεμινάριο σχετικό με τη δημιουργία ραδιοφωνικών εκπομπών  στο πλαίσιο του European School Radio αλλά και μαθητικών εκπομπών τύπου podcast. Στο σεμινάριο έλαβαν μέρος 27 μαθήτριες της Ομάδας Τύπου και Επικοινωνίας του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του Δρα. Νικόλαου Καμήλου εκπαιδευτικού ΠΕ 70, Υπεύθυνου Πολιτιστικών Προγραμμάτων της ΔΙΔΕ Δ΄ Αθήνας και μέλους της επιστημονικής εταιρείας European School Radio.

Οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ζωηρό ενδιαφέρον το πλαίσιο αλλά και τη διαδικασία δημιουργίας μιας μαθητικής εκπομπής στη διαδικτυακή πλατφόρμα του μαθητικού ραδιοφώνου. Ταυτόχρονα, χωρισμένες σε ομάδες και με εξαιρετικό συνεργατικό πνεύμα κατάφεραν  με ενθουσιασμό να υλοποιήσουν, να επεξεργασθούν και σύντομα να δημοσιεύσουν τα πρώτα δικά τους podcasts σχετικά με θέματα που τις αφορούν και τις προβληματίζουν.

Συντονιστής της Ομάδας Τύπου και Επικοινωνίας ο κ. Γιάννης Παραράς.